top of page
FORTA-FI™
Revoluční aramidové vlákno pro moderní dopravní infrastrukturu.

FORTA-FI™ představuje jedinečný způsob modifikace asfaltové směsi mechanickým vyztužením.  Patentovaný mix aramidových a polyolefinových vláken poskytuje 3-D isotropické vyztužení v celém objemu asfaltové směsi a dramaticky tak zlepšuje její vlastnosti a prodlužuje její životnost až o 50%.

VÍCE NEŽ

TÉMĚŘ

60%

50%

40%

ZLEPŠENÍ
PRUŽNOSTI

ZLEPŠENÍ ODOLNOSTI PROTI TRVALÝM DEFORMACÍM

ZLEPŠENÍ ODOLNOSTI PROTI ŠÍŘENÍ TRHLIN

vlakna do asfaltu efekt

FORTA-FI™ směs

standardní směs

FORTA-FI™ nabízí dvě cesty jak přidat hodnotu Vašemu příštímu asfaltovacímu projektu:

Okamžitá úspora

Dosáhněte okamžitých úspor díky snížení tloušťky vrstev asfaltové směsi o 35% při zachování všech požadovaných vlastností.

Dlouhodobá úspora

Přidáním vláken FORTA-FI™ do stávajícího designu prodloužíte životnost vozovky až o 50%. Dlouhodobě tak ušetříte na údržbě, opravách a minimalizujete uzávěry.

Patentovaná technologie od globálního lídra ve vyztužných vláknech

FORTA-FI™ je vlajková loď produktového portfolia společnosti FORTA.  FORTA Corp. obdržela první patent na svoje výztužná vlákna do asfaltu již v roce 1982. Vlákno FORTA-FI™ je chráněno dvěma patenty z roku 2012 a v současnosti je s úspěchem používáno v dopravních projektech po celém světě.  Jeho účinky byly ověřeny desítkami nezávislých testů v silníčních laboratořích renomovaných univerzit, mimo jiné i na  pražské ČVUT a VÚT v Brně.

Image by Eric Tompkins

Unikátní síla aramidu

Aramid je hi-tech materiál, který kombinuje fantastickou pevnost a vysoký bod tání s nízkou váhou a chemickou stálostí. Pro své neobyčejné vlastnosti je využíván například ve vesmírném programu, výrobě nehořlavých kombinéz či neprůstřelných vest.  Aramidové vlákno je i při tlaku 2.750Mpa pevnější než ocel. Na rozdíl od konkurenčních vláken odolává vysokým teplotám a v asfaltové směsi netaje. FORTA-FI™ je jediné výztužné vlákno do asfaltových směsí s aramidovými vlákny na trhu.

Elegantně jednoduché řešení

FORTA-FI™ je navrženo tak, aby Vašemu projektu pomohlo, ne ho komplikovalo.  Použitelné pro všechny typy asfaltových směsí. Vždy stejné dávkování: jeden 500g sáček FORTA-FI™ na jednu tunu asfaltové směsi. Rychlé a dokonalé rozmíchání. Žádné změny v procesu výroby směsi, její receptuře či její zpracovatelnosti. Žádné komplikace při pokládce. FORTA-FI™ jednoduše funguje.

AdobeStock_70394521.jpeg
IMG_0976_edited_edited.jpg

V Česku jako doma

Použití FORTA-FI™ na českém trhu v posledních letech exponenciálně roste a zkušenost s jeho použitím a benefity mají všichni hlavní hráči na českém stavebním trhu.  Vybrané referenční projekty si můžete prohlédnout zde. Výrobek disponuje všemi lokálními atesty a je schválen k použití Ministerstvem dopravy ČR i ŘSD. Vlákna FORTA-FI™ také naplňují definici přípustné modifikace asfaltových směsí dle Národních parametrů k normě ČSN EN 13108-1.

Šetrné k životnímu prostředí

FORTA-FI™ šetří nejen váš rozpočet ale i naši planetu. Asfaltová směs s vlákny FORTA-FI™ je přirozeně plně recyklovatelná. Použití vláken a z toho plynoucí delší životnost (případně snížení tloušťky asfaltové vrstvy) ale také vede ke snížení emisí ve vztahu k výrobě směsi a údržbě silnic a má tak pozitivní dopad na životní prostředí.

Image by Matthew Smith

Jak FORTA-FI funguje?

Standardní vs. FORTAfikovaná směs

Nákladní vůz brzdí a tlakové síly, působící soustředěně do asfaltové vrstvy a podloží, způsobují namáhání, únavu a postupnou destrukci v místech kontaktu pneumatik s vozovkou.

standardní směs

Nákladní vůz brzdí a aramidová vlákna roznesou tlakové síly v asfaltové vrstvě, čímž snižují namáhání a únavu v místech kontaktu pneumatik s vozovkou.

FORTA-FI™ směs

Technický list

stáhnout PDF

Nejčastější otázky (FAQ)

stáhnout PDF

ASPK(2023).jpg

Osvědčení o vhodnosti

stáhnout PDF

bottom of page